Українська система освіти живе вчорашнім днем — Ткаченко

Українська система освіти живе вчорашнім днем — Ткаченко

Масові галузі зайнятості в Україні — це сільське господарство, де багато ручної праці, це промисловість, яка зараз вмирає, а найбільший сектор зайнятості сьогодні — торгівля, заявила фахівець Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Лідія Ткаченко.

Згідно з доповіддю «Праця в майбутньому» на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, вже в найближчі п'ять років успіх залежатиме від того, наскільки ми зуміємо оволодіти новими навичками. Автори доповіді попереджають, що до 2020 року 5 мільйонів працівників втратять роботу у зв'язку з технологізацією виробничих процесів. На цьому фоні в фокусі уваги опиняється система освіти, в першу чергу шкільного, тому що навички, які в багатьох країнах продовжує виховувати школа, стають неактуальними.

Що потрібно змінити у вітчизняній системі освіти, щоб не відстати від світових процесів, радіостанція Голос Столиці дізналася у провідного наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідії Ткаченко.

Як ви прокоментуєте цю доповідь про працю в майбутньому?

— З чимось можна погодитися, а є і спірні моменти. Взагалі, важко прогнозувати, що буде насправді, особливо якщо це застосовувати до українського ринку праці. Україна поки що є занадто відсталою країною в плані технологізації праці, щоб нас це все торкалося безпосередньо. Найбільш масові галузі зайнятості для України — це сільське господарство, де все ще використовується багато ручної праці, це промисловість, яка зараз вмирає, а найбільший сектор зайнятості сьогодні — торгівля, в основному це базари, кіоски, тобто вулична торгівля.

Корупція в соціальних сферах: корінь зла закладено в Конституцію — експерт.

Можливо, нам треба будувати нову, інноваційну систему освіти?

— Наша система освіти орієнтована не на майбутнє, а на те, що є зараз або було в минулому. Але не можна сказати, що Україна зовсім на узбіччі, наш ІТ-сектор вважається дуже непоганим. Інша справа, що у нас працівники сфери ІТ часто працюють дистанційно, і не стільки на Україну, скільки на іноземні компанії.

У доповіді говориться, що в найближчі п'ять років успіх залежатиме від того, наскільки ми зуміємо оволодіти новими навичками. Що для цього потрібно поміняти в системі освіти?

— Головне завдання всіх навчальних закладів - навчити вчитися. У сфері інформаційних технологій все швидко змінюється, і навіть якщо вивчити те, що є на даний момент, завтра цього обсягу знань вже буде недостатньо. Треба бути готовим вчитися все життя. Навіть пропрацювавши багато років, ніколи не потрібно закриватися від новацій.

Хто цьому повинен вчити? Школа?
— І школа в тому числі. Але це скоріше має бути риса характеру, щось має змінитися в ментальності.

Раніше координатор освітніх програм Громадянської мережі «Опора» Ольга Стрелюк завила, що дії Генпрокуратури відносно керівництва Центру оцінювання якості освіти виглядають спробою дискредитувати систему незалежного тестування і відвернути увагу громадськості від проблем в країні.
За її словами, щоб не допустити зриву вступної кампанії в 2016 році, фахівцям потрібно вже зараз розробляти нові тести і вишукувати кошти на нове обладнання.

Время публикации: 22.01.2016 18:05
По материалам: newsradio.com.ua
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.