У Володимирі-Волинському хочуть встановити пам’ятник Цинкаловському

Серед талановитих особистостей, як зазначає науковий співробітник місцевого музею Богдан Янович, ім’я Олександра Цинкаловського для Володимира-Волинського є особливо значимим. Крім того, що він у цьому місті народився, його внесок у вітчизняну історичну науку досить вагомий: написав і опублікував кілька сотень грунтовних досліджень з археології, топоніміки, сакрального мистецтва, сфрагістики, гідрології, нумізматики, етнографії, літературознавства і фольклористики Володимирщини і Волині.

Він майже пішки обійшов більшість населених пунктів Старої Волині (територія сучасних Волинської, Рівненської, Житомирської, Хмельницької і частково Тернопільської областей) і Полісся, описав історію багатьох сіл, хуторів, містечок, яких нині вже й на карті України немає, але вони увіковічнені у його працях, адже вчений записував живу історію з вуст старожилів, проводив археологічні розкопки, вчителював у Прибужжі.

Безцінною для краєзнавців є його праця «Княжий город Володимир», у якій науковець описав історію міста з найдавніших часів і до початку XX століття. Цю невеличку, але змістовну книжечку варто, вважає Богдан Янович, перевидати і розповсюджувати серед туристів, які відвідують наше місто, ознайомлювати з нею місцевих учнів і студентів. Перу Цинкаловського належать праці «Стара Волинь і Волинське Полісся», «Матеріали до праісторії Володимирського повіту», «Річка Прип'ять і її допливи» та багато інших.

Чимало з доробку вченого ще не опубліковано і зберігається в польських архівах, чекає на своє дослідження. Ще й нині вчені, які пишуть дисертації з історії Волині, користуються дослідженнями, які зробив видатний земляк. Ім'я Олександра Цинкаловського поступово повертається до улюбленої ним Волині (вчений похований у Варшаві): у Володимирі є вулиця і гімназія, які названі його ім'ям, науковцям присуджується його обласна премія. Однак, що у місті, де він народився, немає йому пам'ятника. Хоча б у вигляді погруддя.

Такий пам’ятник працівники історичного музею, державного історичного заповідника доречно було б встановити біля музею, в експозиції якого зберігається бронзова медаль Цинкаловського «За заслуги в історичній науці», яку він заповів музеєві рідного міста.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.

Время публикации: 12.08.2016 18:33
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.