У Тернополі вшанували Єжи Гофмана

У Тернополі вшанували Єжи Гофмана

Барельєф відомому польському кінорежисеру, сценаристу Єжи Гофману відкрили сьогодні, 27-го серпня на будівлі кінопалацу в Тернополі. Подія відбулася в рамках святкування Дня міста.

Увіковічнити митця і друга України тернополяни вирішили не випадково, адже в 1939-му, утікаючи з Кракова від нацистів, сім’я Гофманів знайшла притулок у Тернополі. Маленькому Єжи було тоді лише сім років. Проте майже через півтора року, як і багато інших родин — українських, польських, єврейських, радянська влада відправила Гофманів до Сибіру.

Про цей факт дізналися, коли готували матеріали для створення бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля», — розповів ініціатор виготовлення прижиттєвої меморіальної дошки Єжи Гофману, начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міськради Олександр Смик, який зазначив, що відкриття її припало на нелегкий для українсько-польських відносин час.

Міський голова Сергій Надал наголосив: «Ми всі цінуємо і пам’ятаємо, коли на початку 2014-го року саме з ініціативи Єжи Гофмана, який звернувся до польської і світової інтелігенції, Євросоюз застосував санкції до кремлівської Росії. Ми, українці цінуємо документальний фільм Єжи Гофмана «Україна — становлення нації», де він від часів Хрещення Русі до нині описав, як становилася українська нація. Він зробив те, чого, на жаль, не зробив жоден український режисер. Тому це є справді великий друг українського народу».

У заході взяли участь консул Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкі, який підтримав ідею тернополян, голова Федерації польських організацій в Україні Емілія Хмельова, голова Польського культурно-освітнього товариства в Тернопільській області Петро Фриз, громадськість Тернополя.

Барельєф із зображенням Єжи Гофмана з тонованого бетону виготовив відомий тернопільський скульптор Дмитро Пилип’як. Символічний напис гласить: «Наші історії переплелися назавжди, як у крові, так і в радості».

Як розповів «Дню» Олександр Смик, Тернопільська міська рада запросила на відкриття і самого Єжи Гофмана, але митець зараз зайнятий зйомками.

Якщо говорити про пам’ятні знаки, то їх два у польських містах — в Лодзі на алеї зірок і меморіальна дошка в Мендзиздроє із зображенням меча.

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО

Время публикации: 27.08.2016 20:51
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.