У нас так багато говорять, що влада бореться з виведенням грошей в офшори. І Кабмін, і НБУ постійно хваляться успіхами щодо припинення виводу валюти в офшори. Але ось реальні цифри говорять про інше.
Багато хто, напевно, пам'ятає бравурні заяви нашої влади про те, що тепер у нас зовнішня торгівля є профіцитною. Іншими словами, сума експорту перевищує суму імпорту України. І дійсно, за даними митної служби України, за 2015 р. було продано на експорт товарів на суму 38,2 млрд дол., а ось закупили за кордоном товарів лише на суму 36,5 млрд дол. У результаті профіцит зовнішньої торгівлі України за 2015 р. склав 1,6 млрд дол. Виходить, що в Україну має надійти валюти на 1,6 млрд дол. більше, ніж було заплачено імпортерам.
Але ось дані НБУ зовсім інші. Згідно з даними НБУ, за 2015 р. зовнішня торгівля товарами вийшла дефіцитною, і в результаті було перераховано за кордон на 3,2 млрд дол. більше, ніж отримано із-за кордону. Це не плутанина обліку, це просто один з ефективних способів оцінити, скільки валюти з України в офшори пішло з дозволу НБУ. А, можливо, й з допомогою деяких працівників НБУ.
Де ж "дірка" на кордоні?
Нагадаю, згідно з даними митниці, за кордон було продано товарів на суму 38,2 млрд дол., тоді як, згідно з даними НБУ, із-за кордону надійшло валюти на суму 35,2 млрд дол. за продані українські товари. Різниця від неповернення валютної виручки - 3 млрд дол. При цьому за кордон було перераховано валюти на суму 38,3 млрд дол., тоді як за даними митниці, було отримано товарів із-за кордону на суму 36,5 млрд дол. Різниця переплати за імпортні товари - 1,8 млрд дол. Отже, 4,8 млрд дол. перекочувало в офшори за 2015 р.
А скільки було у 2014 році? Такі дані теж є. За 2014 р. було отримано експортної виручки на 4 млрд дол., а переплати за імпорт склали близько 5 млрд дол. Таким чином, загальна сума виведеної валюти в офшори була на рівні 9 млрд дол.
Тепер відтік валюти в офшори хоча б зменшився. Хоча нікуди не подівся, незважаючи на всі обіцянки і розмови НБУ і Кабміну.