ЄС хоче ухвалити з Туреччиною особливу угоду про безвізовий режим, яку можуть скасувати в разі невиконання Анкарою угод щодо біженців. Подібну норму можуть застосувати і щодо угоди з Україною.
Заплановане на кінець липня запровадження безвізового режиму між ЄС та Туреччиною, імовірно, не матиме необмеженого характеру. У випадку з Анкарою ЄС, на відміну від діючої досі практики, планує укласти особливу угоду про лібералізацію візового режиму. Цього вимагають кілька країн Євросоюзу, серед яких Німеччина та Франція, повідомляє у неділю, 17 квітня, німецька газета Welt am Sonntag з посиланням на поінформовані джерела в дипломатичних колах ЄС.
"Ця угода включатиме так званий пункт про відтермінування дії, який активуватиметься у тому випадку, якщо Туреччина не дотримуватиметься закріплених раніше домовленостей, таких як належне повернення біженців з Греції, достатній захист біженців, які цього потребують, чи дотримання прав людини", - заявило джерело видання.
Цей пункт угоди, у разі ухвалення, може відносно швидко забезпечити скасування вже запровадженого безвізового режиму. Його також застосують до угод про візову лібералізацію з Україною, Грузією та Косовом, пише газета.
Остаточного рішення про такі плани поки не ухвалили, однак ухвалення очікується незабаром. За інформацією видання, цю тему мають інтенсивно обговорити на полях зустрічі міністрів внутрішніх справ ЄС 21 квітня у Люксембурзі.
Як повідомлялось, у березні голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер пообіцяв українському президентові Петру Порошенку, що ЄС представить пропозицію щодо безвізового режиму між ЄС та Україною у квітні. Сумніви щодо скасування віз для українців виникли після референдуму в Нідерландах. Однак пізніше агенція Reuters з посиланням на джерело в ЄС повідомила, що результати волевиявлення нідерландців не вплинуть на долю лібералізації візового режиму.