50 країн світу дізнаються про історичний бій УСС на Лисоні проти російської армії

50 країн світу дізнаються про історичний бій УСС на Лисоні проти російської армії

Упродовж місяця, з 10 серпня по 10 вересня, радіоаматори з 50-ти країн світу отримають інформацію про героїчний бій Українських Січових Стрільців проти російської армії, що відбувся у 1916 році на горі Лисоня в Тернопільській області. Патріотичну акцію проведуть радіоаматори колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків з нагоди 100-річчя історичних боїв на Лисоні.

Такий проект започаткував на Тернопільщині керівник гуртків станції юних техніків Ігор Грицишин. Першу акцію провели у 1991 році з нагоди 75-річчя боїв на Лисоні. З того часу кількість контактів колективної радіостанції зросла до трьох тисяч, а кількість країн, куди передають інформацію – до 50.

“Такі заходи ми проводимо на коротких хвилях, які виділив Міжнародний союз електрозв’язку і які єдині для всіх радіоаматорів світу. Це інфопростір, в якому присутні багато людей з різних країн. Радіоаматори світу обмінюються позивними сигналами, які розповідають про культурну чи історичну подію, тобто подають інформацію, яка є важливою для держави”, – розповідає координатор проекту, керівник колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків Ігор Грицишин.

Радіостанцію Бережанської станції юних техніків Ігор Грицишин створив у 1985 році. А коли він дізнався про спецпозивні, які видають під важливу культурну подію, вирішив задіяти цей ресурс для розповсюдження інформації про історичні події і постаті України.

“Працюють меморіальні радіостанції для того, щоб подію просунути в світ. Цим активно користуються різні країни. Наша станція вперше організувала таку акцію з нагоди першого святкування на Лисоні в 1991 році. Ми одні в області працюємо, більше радіоаматорів в це не включаються. Була віддрукована гарна відкритка, там була інформація українською і англійською мовами. Ми відправляли ці листівки людям, з якими контактували”.

Проведення такої акції потребує людського ресурсу і любові професіоналів до своєї роботи. Завдяки групі ентузіастів на чолі із Ігорем Степановичем Грицишиним колективна радіостанція Бережанської станції юних техніків цьогоріч проведе вже шосту патріотичну акцію з часів заснування проекту. Попередня була приурочена 200-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Цього року у світовому інфопросторі аматорських радіостанцій знову пролунає історія про бій на Лисоні. Для цього Український державний центр радіочастот видав ліцензію-дозвіл на роботу колективної радіостанції Бережанської станції юних техніків – спеціальний позивний сигнал.

“Ми оформили спецпозивний сигнал. З 10 серпня по 10 вересня цілеспрямовано працюватимемо з цим позивним сигналом. У ньому закладені дані про бій за Лисоню. Інформацію передаватимемо різними формами спілкування. Є робота з мікрофоном, із азбукою Морзе, є цифрові види зв’язку через комп’ютер. Інформація про цьогорічний захід передаватиметься різними видами. Упродовж місяця я буду працювати разом з друзями. Потім ми підіб’ємо підсумки. Під час роботи ведемо апаратний журнал. Після проведення акції до нас через радіоаматорську пошту надходять підтвердження від радіоаматорів з різних країн світу про те, що між нами відбувся контакт”, – каже Ігор Грицишин.

Спеціально для проведення цієї акції виробили QSL-картку за дизайном художниці Мар'яни Івасіків. Підтвердженням участі у радіозв'язках стане саме ця друкована картка, присвячена 100-річчю з часу боїв за гору Лисоня. Картку вирішили виготовити тиражем 4 тисячі. Їх організатори акції через QSL-пошту відправлять в різні країни радіоаматорам, які долучаться до проекту.

Колективна радіостанція Бережанської станції юних техніків на даний час є чи не єдиною в області радіоаматорською станцією. Тут упродовж року проводиться навчання дітей.

“У Чорткові станція закрилася, у Збаражі вже майже не працює. Тому активна станція в області тільки наша, яка теж потребує оновлення. Але на закупівлю обладнання необхідно біля п’яти тисяч доларів. В Україні є ще такі станції. Правда, більше їх є у промислових містах – в Донецьку, Запоріжжі, Харкові, Херсоні. Акції, присвячені історичним датам, проводимо час від часу. Адже вони потребують великого організаційного ресурсу. А так упродовж року до нас приходять діти, відвідують гурток і навчаються працювати на радіостанції. Наша робота охоплює не лише технічну складову, а також військово-патріотичне виховання молоді, її орієнтацію на одну з військових спеціальностей. Якщо частина хлопців, які ходять на наш гурток, в майбутньому вирішать вчитися на військового, вони можуть продовжити роботу по цій лінії. Радіоаматори є спеціалістами для армії і їх зараз у війську дуже бракує”, – каже Ігор Грицишин.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль

Время публикации: 02.08.2016 17:56
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.