Як оформити ID-картку замість паспорта

Як оформити ID-картку замість паспорта

Від учора в Україні розпочалася кампанія оформлення паспортів громадянина України у вигляді пластикової ID-картки. В планах державної міграційної служби документ нового зразка впродовж 2016 року отримають близько 2 мільйони громадян, які досягли 16-річного віку.

На Львівщині оформити паспорт з безконтактним електронним носієм можна у 20-ти підрозділах міграційної служби. Про це та інше в ексклюзивному інтерв’ю «Вголосу» розповів заступник начальника управління з питань громадянства, реєстрації та роботи з тимчасово переміщеними особами ГУ ДМС у Львівській області Володимир Риб’янов.

Володимире Станіславовичу, відомо, що паспорти у форматі ID-картки цього року отримають лише молоді люди, яким виповнилося 16 років. Скільки всього на Львівщині таких громадян?

Керівництвом Державної міграційної служби України було прийнято рішення про те, що у 2016 році паспорти громадянина України у форматі ІD-карток безкоштовно видаватимуть лише особам, яким виповнилося 16 років. Тобто йдеться про перший паспорт. Відповідно до нашого аналізу, в середньому щомісяця протягом минулого року до структурних підрозділів міграційної служби області зверталося понад 2 200 юнаків та дівчат, які вперше оформлювали паспорти. Тож розраховуємо на таку кількість. У подальшому, коли буде внесено всі необхідні зміни у законодавчі акти щодо видачі паспортів нового зразка, працюватимемо з усіма жителями регіону, які вирішать обміняти паспорт-книжечку на сучасний ІD-документ.

Процес обміну паспортів буде безкоштовним для всіх вікових категорій?

Ні. Обмін паспорту у зв’язку зі зміною прізвища чи втратою документа відбуватиметься на платній основі. Утім поки що на законодавчому рівні не визначено вартість мита. ( вартість нового пластикового паспорта з чипом становитиме близько 160 гривень – ред.). Для молодих людей, які досягли 16-річчя і вперше отримують паспорт, процедура безкоштовна.

Вже є перші звернення?

Так, вже є одиничні звернення по районах. Однак нині ми зіткнулися з деякими технічними проблемами, які, сподіваюсь, незабаром вирішимо. Як раз на завтра призначено нараду за участю керівників районних підрозділів, на якій визначимо коло проблемних питань, тож працюватимемо над їх усуненням. Одразу хочу зазначити, що ІD-паспорт на відміну від закордонного можна оформити лише у територіальних підрозділах міграційної служби, тобто у районних відділах і секторах.

Ви акцентуєте на технічних проблемах. Про що йдеться?

Все впирається у програмне забезпечення, що нині фактично діє в режимі тестування. Станом на сьогодні лише у 20-ти районних структурних підрозділах служби з 29-ти встановлено спеціальне програмне забезпечення для видачі паспортів у форматі ID-картки. Райони, де відсутнє відповідне програмне забезпечення, прикріплені до тих, де система працює. Далі, думаю, все стане на свої місця.

Скільки триватиме режим тестування?

Точно не можу сказати. Можливо, нам знадобиться 2-3 дні для відпрацювання всіх технічних нюансів, можливо – 2 тижні.
Розкажіть детальніше про процедуру оформлення паспорту у вигляді пластикової ID-картки.
Спочатку до нас треба прийти, заповнити електронну анкету, сфотографуватися безпосередньо в робочому кабінеті відповідального працівника міграційної служби. Далі анкету перевіряють на помилки, завіряють підписами, проводять внутрішню перевірку за певними параметрами і подають її до Києва у головний центр, де друкуватимуть паспорт.

Друк документів відбуватиметься лише у столиці?

Так.

Скільки часу слід чекати паспорт нового зразка? Тиждень, місяць?

Згідно з нормативами, паспорт з безконтактним електронним носієм можуть виготовляти протягом одного місяця. Звісно, є така послуга як термінове виготовлення документу – до 10-ти днів. Однак поки ми не маємо підписаних нормативних актів про оплату. Тому зараз працюємо в режимі 30-ти днів.

Що буде записано на ID-картці?

На чип буде записано персональні та біометричні дані власника документа, у тому числі його місце проживання, сімейний стан. Згодом, ймовірно, на картку вноситимуть інформацію про електронний цифровий підпис та інше, проте все це потребує законодавчого врегулювання.

Де можна зчитати інформацію з ID-картки? Наскільки я розумію, для цього необхідно спеціальне обладнання?

Авжеж. Грубо кажучи, інформація зчитування буде аналогічною з банківською процедурою, коли ми користуємося терміналом. Утім окремих приладів для зчитування інформації з чипа поки в Україні немає. І міграційна служба так само не має технічної можливості перевірити інформацію, внесену на картку. Але це поступовий процес, доволі об’ємний і затратний як в плані людських ресурсів, так і фінансових.

Якщо 16-річний юнак чи дівчина відмовляються від паспорту у форматі ID- картки, їм видадуть звичайний документ?

Звичайні паспорти-книжечки існуватимуть паралельно з новим персоніфікованим документом у вигляді пластикової ID-картки.
Назвіть переваги паспорту у форматі ID-картки.
Важко сказати. Можливо, в перспективі з таким паспортом буде простіше оформити банківський рахунок, ще щось. Однак наразі головна перевага документу – у захисті інформації. Я думаю, що все-таки це позитив для України.

Такий паспорт є безтерміновим?

Паспорти у форматі ID-картки потребують обміну кожні 10 років. Ще одне, людина, яка отримала такий паспорт, наступного разу, через 10 років, зможе отримати лише аналогічний паспорт з карткою. Вона вже не матиме можливості обрати звичайний паспорт-книжечку.

Ще одне питання, яке турбує українців. Протягом якого часу триватиме обмін звичайних паспортів на нові?

Відповідно до законодавства, паспорти-книжечки є безтерміновими. Вони не мають жодного обмеження у використанні. Доведіть це до людей. Ніхто і нікого не підганяє заміняти паспорти. Все за бажанням. Ба більше, в Україні немає тенденції до того, що з часом звичайні паспорти громадянина, до яких ми звикли, визнаватимуть не дійсними. Як у подальшому буде? Час покаже. Скоріш за все кожен громадянин України матиме паспорт від народження. Але поки що це не на часі.

Коли можна звертатися до міграційної служби?

Робочі дня – з вівторка по суботу з 09:00 до18:00, вихідні – неділя і понеділок. Телефон гарячої лінії +38 (032) 261-09-30.

Время публикации: 12.01.2016 23:33
По материалам: vgolos.com.ua
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.