Вінничани можуть переглянути прижиттєві видання Великого Каменяра

Вінничани можуть переглянути прижиттєві видання Великого Каменяра

До 160-річчя з дня народження Івана Франка відділ рідкісних і цінних видань бібліотеки імені Тимірязєва презентував виставку «Каменяр української слави». Чільне місце в експозиції посідають прижиттєві видання українського письменника, а також книги, видрукувані у вінницькому видавництві товариства «Просвіта» ще у 20-х роках минулого століття. Загалом на виставці представлено майже три десятки книг Івана Франка і про нього. Половина з них видана понад сто років тому.

«Франкіана нашого відділу нараховує близько 70 видань, які побачили світ у різні роки і в різних країнах. Найдавніше видання – це тритомник «Викъ», у якому зібрана антологія української прози 1798–1898 років. Вийшла вона у 1902 році в Києві. І в першому, і другому, і третьому томі надруковані твори Франка та інших українських письменників. Появу цієї антологія він називав знаковою, бо вона означала життєздатність української літератури, – розповідає провідний бібліограф відділу рідкісних і цінних видань бібліотеки Тимірязєва Тетяна Марчук. – На виставці представлені і періодичні видання з творами Івана Франка. Зокрема, часопис «Житє і слово» – це вісник літератури політики і науки. Він цікавий тим, що укладала видання дружина Франка Ольга, а він редагував тексти. Навіть напис є: «за редакцію відповідав Др. Іван Франко».

Книги Великого Каменяра виходили друком і у Москві, і Львові, і в Києві, і навіть у Вінниці. У період національно-визвольного руху у товаристві «Просвіта» були видані книги «Украдене щастя» та дитяча казка «Лис Микита». І це знаковим для Вінниці, яка на той час була столицею Української Народної Республіки.

Цікавими також є книги про Івана Франка. Наприклад, літературно-науковий збірник «Привіт Іванови Франкові в сорокалітє його письменської працї», який побачив світ у 1916 році, тобто за життя Великого Каменяра. У ньому міститься багато праць, які присвятили українській літературі. Вони не стільки про Івана Франка, стільки для нього – такий собі гарний подарунок».

В експозиції також представлені твори зі штампом «Спецфонд». Усі ці видання тривалий час були заборонені для використання. Вони стосувалися репресованих людей, або містили твори «ворогів» радянської влади.

Доторкнутися до унікальних і раритетних видань вінничани матимуть можливість до 23 серпня цього року. Вхід на виставку – вільний.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Время публикации: 08.08.2016 18:21
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.