У закарпатському Перечині розпочався фестиваль «Лемківська ватра»

У закарпатському Перечині розпочався фестиваль «Лемківська ватра»

У суботу, 13 серпня, в місті Перечин відбувся VI-й обласний фестиваль етнічного мистецтва «Лемківська ватра», до якого окрім закарпатських лемків долучилися представники делегацій лемківських товариств Тернопільщини, Львівщини, Івано-Франківщини та Києва, а також Польщі, Угорщини, Словаччини та навіть зі Сполучених Штатів Америки.

У Перечині етнофест відбувся вперше. До цього лемки свою традиційну ватру запалювали на Великоберезнянщині. До речі, на Перечинщині колискою лемків вважається село Зарічово.

Після офіційного відкриття та запалення ватри на гостей чекала справжня подорож в історичне минуле лемків. Тут, у спеціально облаштованих садибах влаштували автентичні дійства: проводили майстер-класи лемківських традиційних ремесел: ткали покрівці, різали ковбиці, готували традиційні страви тощо. А справжньою родзинкою свята стало лемківське весілля.

Картини, вироби з дерева тощо презентували на етнофесті народні умільці та професійні майстри. Неабиякий інтерес викликали малі дерев’яні форми художника Андрія Пузакулича, який хоча й мешкає нині в Мукачеві, проте має міцне лемківське коріння, будучи уродженцем Перечина. Пан Андрій каже, що на фест приїхав не задля комерційного інтересу, а для того, аби якомога більше людей мали можливість ознайомитися із його творчістю. Роботи цього талановитого майстра прикрашають територію обласної клінічної лікарні ім. А.Новака в Ужгороді, а чотири велетенські статуї, які возвишаються при дорозі у Великому Березному, додають настрою кожному, хто проходить чи проїжджає мимо.

Упродовж вечора на концертній сцені виступила низка кращих фольклорних колективів краю. Серед них – Заслужений академічний Закарпатський народний хор, народний фольклорний ансамбль «Руснаки» з Мукачева, зразковий ансамбль танцю «Тур’янська долина» з Перечинщини, народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Ужгород», «Газдині» з села Пацканьово, що на Ужгородщині, самодіяльні творчі колективи з Прикарпаття, і за кордону.

Кожен, хто завітав на «лемківську ватру», мав можливість побачити й почути, чим жили лемки у недалекому минулому та долучитися до великої справи – збереження традицій етнічних спільнот свого краю.

Один із почесних гостей фесту Володимир Максимович, який приїхав на свято з Флориди, і який також має лемківські корені, каже: «Подібними фестивалями ви вкладаєте свою часточку у велику справу збереження кращих традицій етнокультури. Я створив найбільший у світі веб-сайт про лемків, бо хочу аби весь світ знав про нашу культуру та традиції. А вже через тиждень я підготую відео про нинішню подію, і кожен з вас та всі, кому цікаво дізнатися про цю етнічну спільноту, зможуть переглянути це відео».

«Лемківська ватра» відпалала, але її вогонь залишить своє тепло у серцях кожного, хто долучився до цієї культурницької акції, і всіх, хто докладає зусиль, аби зберегти автентичність та пам'ять свого роду.

Оксана ДУДАШ, Ужгород

Время публикации: 14.08.2016 14:13
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.