У Росії ліквідували музей історії політичних репресій "Перм-36"

У Росії ліквідували музей історії політичних репресій "Перм-36"

Автономна некомерційна організація «Мемориальный центр истории политических репрессий “Пермь-36”», створена на базі реально діючої колонії, завершила процедуру ліквідації. Про це повідомляє «Коммерсант-Прикамье». 10 серпня відповідний запис було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Після цього «Пермь-36» виключили зі списку «іноземних агентів».

Тепер замість музею політичних репресій передбачається запустити інтернет-проект, а заходи, які організовував музей, проводитимуть за кордоном.

А на місці музею історії політичних репресій розгорнеться музей, в якому розповідатиметься про важку і благородну працю доблесних співробітників ГУЛАГу.

Тим часом, 2004 року Фонд світових пам’яток включив музей «Пермь-36» до списку 100 пам’яток світової культури, що охороняються особливим чином.

Музей «Пермь-36» розпочав роботу 1996 року на місці колонії в селищі Кучино Чусовського району. Колонію було утворено 1946 року. У 70-х роках сюди почали направляти політв’язнів. Тут відбували терміни Володимир Буковський, Сергій Ковальов, Юрій Орлов, Натан Щаранський, Гліб Якунін, Левко Лук’яненко, Євген Сверстюк, Баліс Гаускас. 1988-го колонію закрили. Це був останній офіційний табір політв’язнів, закритий в країні. На час закриття табір «Пермь-36» мав два відділення: ділянку особливого режиму та ділянку суворого режиму.

Першу експозицію меморіального музею було відкрито 1996 року. 2001 року було створено АНО «Мемориальный центр истории политических репрессий “Пермь-36”», яка займалася історико-просвітницькою діяльністю.

З 2005 року на території музею проводився щорічний форум «Пилорама». 2011 року в розпорядження музею було передано у безстрокове користування споруди існуючого на території колонії після її ліквідації психоневрологічного інтернату. 2012 року музей офіційно став державним, а 2013-го його було включено до числа «національних місць пам’яті».

Починаючи з 2012 року крайова влада повністю припинила фінансувати реставраційні та відновлювальні роботи музею, просувати його до списку Всесвітньої спадщини, працювати над програмою розвитку «Перми-36», необхідної для надання об’єкту статусу музейно-меморіального центру національного значення.

Тоді й розпочалося знищення музею. Історичні ворота колишньої колонії розпиляли на металобрухт; також було знищено автентичні дерев’яні конструкції.

В кінці серпня 2014-го до ЦПЕ було подано донос з вимогою притягнути співробітників «Перми-36» за статтею 354.1 КК (реабілітація нацизму). Донос було написано після демонстрації на «НТВ» присвяченого музею фільму «Пятая колонна». У порушенні справи відмовили на підставі того, що стаття 354.1 набула чинності після показу цього фільму.

Наприкінці квітня 2015 року «Пермь-36» було внесено до списку НКО — «іноземних агентів». Це сталося після проведення позапланової перевірки управлінням Мін’юсту по Пермському краю. Юристи центру намагалися скасувати рішення Мін’юсту в районному суді, але зазнали невдачі. У липні 2015 року мировий суддя визнав винними центр як юридичну особу й Тетяну Курсину як керівника в порушенні порядку діяльності некомерційної організації, яка виконує функції «іноземного агента».

У березні 2015 року АНО «Пермь-36» повідомила про вичерпання можливостей переговорів із владою про збереження музею в колишньому вигляді, й оголосила про самоліквідацію.

У квітні 2015 року нова адміністрація музею оголосила про перетворення його на музей НКВС.

Время публикации: 22.08.2016 13:06
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.