У Рівно майстриня створює унікальні Євангелія

У Рівно майстриня створює унікальні Євангелія

Сьогодні виповнюється 435 років Острозькій Біблії, яку надрукував Іван Федоров. Її унікальність полягає в тому, що це перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою.

Книгу надрукували на теренах сучасної Рівненщини - в Острозі, що на той час був європейським містом, культурним і духовним центром. На запрошення князя Василя-Костянтина Острозького, який вважався одним із найбагатших людей ХVI століття, туди прибув Іван Федоров, що заснував друкарню. Підготовкою видання Біблії займалися майже 10 років.

Сьогодні Острозьку Біблію вважають шедевром тогочасного друкарського мистецтва. Іван Федоров видав 1500 примірників, фантастичний на той час тираж. Водночас нині налічується більше трьох сотень екземплярів Острозької Біблії, коментують науковці. Вони зберігаються в 24 країнах світу. Як переконують дослідники, у першій надрукованій на теренах України Біблії, яка налічувала 1256 сторінок, не було жодної помилки.

Тим часом сьогодні на Рівненщині продовжують створювати унікальні видання. Майстриня Олена Медведєва, відома як авторка оригінальних арт-буків, серед яких є мереживна, різьблена, вишита, солом’яна, шкіряна, бурштинова книги, працює над новим проектом. Вона вишиває Євангелія. Дві з них вже готові. Третю жінка планує завершити цьогоріч. І презентацію хоче влаштувати саме в Острозі – на батьківщині Острозької Біблії. Власне, там майстриня розпочинала роботу над Євангелієм від Марка. Це було в «Острозькій академії» під час святкування Дня університету. Проект мав назву «Вишита Острозька Біблія».

«Перші хрестики були зроблені в бібліотеці, серед стародруків. До цього долучився і ректор, і студенти. Взагалі під час роботи над вишиваними Євангеліями використовую червоний та чорний кольори. А перша літера зроблена з візерунком. До речі, в Івана Федорова теж було таке оформлення. Він також використовував орнаменти. І я це роблю. Однак мій орнамент не відтворений, а розроблений нашою родиною, - розповідає Олена Медведєва. – На сьогодні для вишитих Євангелій виготовили спеціальні дерев’яні скрині з вирізьбленою виноградною лозою. Загалом над цим проектом працюю вже більше двох років. Цьогоріч планую закінчити третю Євангелію, а в 2017-у – четверту, яка стане завершальною».

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне

Время публикации: 12.08.2016 20:01
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.