Смешко: Україна упустила стратегічну можливість стати членом НАТО в 90-х, а потім в 2000-х

Смешко: Україна упустила стратегічну можливість стати членом НАТО в 90-х, а потім в 2000-х

Шанси України щодо вступу в Північноатлантичний альянс в даний час є дуже низькими, заявив глава СБУ в 2003-2005 роках, генерал-полковник Ігор Смешко на зустрічі зі студентами Літньої школи "Дня".

За словами Смешка, НАТО є організацією, куди "приймають виключно методом консенсусу".

"Нами була втрачена стратегічна можливість стати членом альянсу в 90-х, а потім у 2000-х", - вважає він.

За словами екс-глави СБУ, перший меморандум про взаємодію військового відомства США з міністерством оборони однієї з країн колишнього Варшавського договору було підписано саме з українським оборонним відомством.

"Мені довелось бути з 1992 до 1995 року першим військовим аташе України в США. Пам’ятаю із цього приводу заздрість угорського, чеського та польського аташе — вони не мали тих стосунків, які були у нас на той час в Вашингтоні. Але ця можливість далі не була розвинута й використана", - пояснив Смешко.

Вдруге Київ упустив шанс зблизитися з НАТО в 2003 році, вважає політик, коли Україна передчасно вказала в законі "Про основи національної безпеки і оборони", що "нашою кінцевою метою є повноцінна інтеграція в євроатлантичні структури безпеки".

"І це тоді, коли Путін вже був президентом РФ! Але це не привело до відкритої агресії проти України. Ми обережно, але просувалися в цьому напрямку, зберігаючи баланс відносин і готуючи грунт для вирішення цього питання", - нагадав Смешко.

На його думку, вступ України до НАТО змінив би не тільки стратегічний баланс відносин по лінії Росія-НАТО або Росія-Україна, але і всередині самого Альянсу.

"Припустимо, що після вступу до НАТО України — найбільшої країни в Європі, яка може виробляти балістичні ракети, супутники, авіаносці, найсучасніші танки, найкращий транспортний літак світу, починається, наприклад, її стратегічне співпраця всередині Альянсу виключно з Америкою, без урахування особливих точок зору Німеччини та Франції? Це варіант утворення нової вісі «Вашингтон —Лондон — Варшава —Київ», за якої, теоретично, послаблюється навіть внутрішній вплив в НАТО Парижа та Берліна", - пояснив Смешко.

Інший розвиток відносин, коли Україна співпрацювала б з Берліном, Парижем і, можливо, Москвою, призвело б до проблем для американців, впевнений екс-глава СБУ. За його словами, все це створює перешкоди для вступу України в Альянс.

"Усі ці проблемні питання потрібно було вирішувати завчасно, філігранною та скоординованою роботою. Спочатку конфіденційним шляхом на дуже складних та із повною довірою сторін переговорах на рівні розвідок, зовнішньополітичних відомств та лише потім на рівні голів держав. І усе це, ще до подачі офіційної заявки України до вступу НАТО. Увесь цей процес був змарнований при президентові Ющенкові", - підсумував Смєшко.

Відповідно до нової Військової доктрини України, прийнятої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО і досягнення до 2020 року повної сумісності Збройних сил України з арміями країн - членів НАТО є пріоритетним завданням. Президент України Петро Порошенко заявляв, що рішення про вступ України в НАТО буде прийматися на референдумі.

Згідно з даними останнього соцопитування, вступ України в НАТО підтримує майже 78% українців.

Время публикации: 16.08.2016 9:10
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.