Податкова знижка: економія, про яку мало говорять

Податкова знижка: економія, про яку мало говорять

Мало хто знає, але практично всі студенти-контрактники (або їх батьки) мають право на отримання податкової знижки до 15% від вартості навчання. Тобто якщо ви в рік сплачуєте, приміром, 15 тис. грн., то з них можете повернути назад до кишені орієнтовно 2-3 тис. грн.

Принаймні так каже закон. А як щодо практики? Чи дійсно реально зекономити на навчанні і головне, як це зробити, журналісти «Номер один» з’ясовували у ректора Тернопільського національного економічного університету Андрія Крисоватого.

– Податкова знижка – це дуже актуальна тема! Особливо в сьогоднішніх умовах, коли така складна ситуація з соціальною незахищеністю громадян. Дійсно, законодавець вигадав дуже гарний спосіб компенсації затрат. От ми маємо державний ВНЗ, в якому студент за власний кошт оплачує навчання. Тобто фактично він бере на себе частину повноважень держави щодо фінансування вищої освіти. Через це і була прописана дана норма закону, яка дозволяє визнати, що держава делегувала повноваження щодо фінансування вищої школи студентам чи їхнім батькам. А значить, вони мають право на компенсацію, – зауважує Андрій Крисоватий.

Якщо договір про оплату навчання оформлений на офіційно працюючу людину, яка платить податки й оплачує навчання за себе або за непрацюючого студента, то можна розраховувати на податкову знижку. Також слід пам’ятати, що приватні підприємці не підпадають під цю знижку.

За словами ректора, в цих фінансових взаємостосунках університет участі не бере. Тому, аби отримати знижку, слід звертатися до фіскальної служби.

– Про це, на жаль, дуже мало говорять. Законодавець сказав, але ми про це чомусь не чуємо. Тому я завжди, коли зустрічаюся зі студентами, говорю: шановні діти, а особливо ті, які навчаються на контракті. Йдіть і кажіть батькам, що вони мають право компенсувати затрати на ваше навчання. Мені кажуть: «А чому ти про це говориш, це ж для держави погано!». Відповідаю: ні, це для держави не погано, це саме держава дає таку можливість, а ваше завдання цим скористатися!- пояснює ректор.

Пан Крисоватий каже, що багато батьків, чиї діти навчаються в ТНЕУ, приходили до нього особисто і розпитували про знижку. Деякі згодом дякували, адже отримували подекуди компенсації на суму 6-8 тис. грн. До речі, саме зараз триває процес декларування доходів за 2015 рік. Тому ті, хто має студента-платника, повинні звернутись у фіскальну службу (за місцем проживання) з відповідною декларацією.

– Від університету потрібно обов’язково взяти довідку про те, що ви сплатили певну суму протягом року. І тоді матимете право скористатися податковою знижкою. Часто чую: «Ми не знали, а це потрібно побігати з документами і таке інше». Дійсно, треба походити за документами, але натомість ви компенсуєте чималі гроші. В нашому доволі нестабільному фінансовому середовищі, я вважаю, податкова знижка є суттєвою підтримкою для сімейного бюджету,– переконаний ректор.

Як виявилось, деякі жителі Тернопільщини про податкову знижку не тільки чули, а й використовували. Зокрема, протягом 2015 року 4461 житель області подав декларацію на отримання податкової знижки у зв’язку з понесеними витратами на навчання. Такі дані журналістам «Номер один» озвучив начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб при ГУ ДФС у Тернопільській області Володимир Брудко. До речі, окрім студентської, існують також і інші види знижки.

- По Тернопільській області у 2015 році 5070 осіб задекларували 40,5 млн. грн. витрат з метою отримання податкової знижки (в 2014 році 4947 осіб задекларували 42 млн. грн.). Із них 4461 (88%) - подали декларації на отримання податкової знижки у зв’язку з понесеними витратами на навчання, 139 – у зв’язку зі сплатою відсотків за іпотечними кредитами, 436 – сплатою страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя і 9 – які понесли витрати по оплаті допоміжних репродуктивних технологій та усиновленню дітей, 6 – втрати у вигляді пожертвувань, 7 – витрати у зв’язку з переобладнанням транспортних засобів, 12 –витрати на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла. За наслідками перерахунків цим громадянам нараховано до повернення 5,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, - каже начальник Володимир Брудко.

За словами пана Брудка, за січень уже 2016 року 285 жителів області задекларували 3,2 млн. грн. витрат, аби отримати податкову знижку. Із них 257 (90,2%) подали декларації саме на отримання знижки у зв’язку з понесеними витратами на навчання, 10 – у зв’язку зі сплатою відсотків за іпотечними кредитами, 18 – сплатою страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя.

Як виявилось, щоб зекономити пару тисяч гривень, не обов’язково «стискати» сімейний бюджет. Часом достатньо добре знати власні права і вміти їх відстоювати…

Время публикации: 15.02.2016 13:55
По материалам: gazeta1.com
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.