На батьківщині Пересопницького Євангелія тривають розкопки

На батьківщині Пересопницького Євангелія тривають розкопки

У селі Пересопниця, що на Рівненщині, тривають розкопки. Археологи називають цю місцевість унікальною. Адже тут – багатий культурний шар і натрапити на цікаві старожитності можна чи не біля кожної садиби.

Річ у тім, що село Пересопниця має яскраву історію. Воно відоме як батьківщина української Першокниги – Пересопницького Євангелія. А крім того, в XII-XIII століттях це був центр удільного князівства. Тут жили заможні мешканці, працювали умілі ремісники, велася жвава торгівля. Це доводять і археологічні знахідки. Територію Пересопниці досліджували десятки років. Тому науковці вже мають уявлення про те, де саме і що можна відшукати. Водночас нерідко трапляються несподіванки.

Цьогоріч участь у розкопках на території Пересопниці, окрім професійних археологів, взяли студенти-історики, а також школярі, які займаються в археологічному гуртку. Щоправда, вони працювали на різних ділянках. Тим часом серед найцікавіших знахідок – бронзове писало. Воно збереглося в доволі гарному стані. Саме завдяки цьому інструменту, який являє собою стержень із гострим кінцем, свого часу писали на табличках, вкритих воском. Також виявили і товарні пломби. А це говорить про те, що на території Пересопниці велася активна торгівля, підсумовує археолог Богдан Прищепа. Очевидно, у княжому місті була своя митниця. Тож крам опломбовували.

«Під час цих розкопок ми також розкрили цікаві об’єкти середини Х, ХІІ та першої половини ХІІІ століть. Це, зокрема, ранні житла, господарські будівлі, - пояснює Богдан Прищепа. - Також захоронення ранніх християн ХІІ століття. Крім того, ми натрапили на об’єкт бронзового віку. Це ІІІ тисячоліття до нашої ери. По суті, це найбільш ранній етап, коли цю територію заселили люди. Нам вдалося виявити фрагменти посуду, знаряддя з кременю, кістяні вироби. Об’єкт доволі глибокий і працювати на ньому складно, враховуючи погодні умови. Але знахідки цікаві».

Розкопки на території Пересопниці триватимуть до кінця місяця.

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне

Время публикации: 22.07.2016 17:53
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.