З 1 липня розпочався повномасштабний запуск нового електроенергетичного ринку. За задумом реформаторів він повинен стати збалансованішим та ліберальнішим. Перші нововведення сталися ще на початку поточного року. В січні підприємці отримали можливість самостійно обирати постачальника електроенергії, орієнтуючись на вигідніші ціни та умови оплати. Але для багатьох споживачів надана свобода вибору поки що тягар. У нових умовах бізнесменам доведеться уважно вивчати і порівнювати комерційні пропозиції електропостачальників.
Зараз важливими гравцями на ринку є два державні підприємства – «Укренерго» та «Енергоринок». Перша компанія є оператором системи передачі. Вона забезпечує цілісність та надійність об`єднаної енергосистеми України. Відповідає за експлуатацію, диспетчеризацію, техобслуговування і розвиток системи передачі та міждержавних ліній передачі. Підприємство «Енергоринок» є оператором ринку, який забезпечує функціонування Оптового ринку електроенергії, організовує купівлю-продаж електрики на наступну добу.
Певні трансформації відбулися і з обленерго. Ще в січні місцеві енергорозподільчі підприємства розділилися на дві компанії – на постачальників універсальних послуг і операторів системи розподілу. Перші мають постачати електрику бюджетним установам, малим підприємствам та побутовим споживачам. Другі відповідають за доставку електроенергії, обслуговування мереж. Отже, тепер замість одного договору підприємству слід заключати два – з кожною з цих компаній.
Окрім постачальників універсальних послуг, що продають електрику за фіксованими цінами, існують електропостачальники вільних цін. Умови, за якими вони працюють, визначені в комерційних пропозиціях, відрізняються формулою ціноутворення, штрафними санкціями, умовами розрахунків. Зараз кількість ліцензованих постачальників електроенергії складає більше 300 компаній.
Важливо! Підприємства, що не заключили договір з жодним постачальником, автоматично переводяться до «Укрінтеренерго» (електропостачальника останньої надії), і купують електрику за найвищими цінами.
Підприємства з встановленою потужністю до 150 кВт до кінця 2020 року мають право на універсальні послуги. Перелік постачальників, що їх надають, є на сайті НКРЕКП. Там же опрелюднені діючі тарифи. Слід зазначити, що такі компанії здійснюють продаж електроенергії за фіксованими цінами. Отже, одна з переваг співпраці з ними – можливість довгострокового планування витрат на електроенергію.
Примітка. З 1 січня 2021 року обслуговуватися у постачальника універсальних послуг зможуть лише підприємства з договірною потужність до 50 кВт. Усі інші мають купувати струм за вільними цінами.
Компанію, що продає електрику за вільними цінами, можна знайти через Інтернет. На сайті електропостачальника мають бути зазначені умови співпраці та основна інформацію про підприємство, в тому числі документи, що дають право на ведення такої господарської діяльності. Наприклад, як тут https://kr-energo.com/. Чи є у постачальника ліцензія, можна довідатися на сайті НКРЕКП. Серед дозвільних документів повинна бути і акредитація від оператора системи розподілу. Її підтвердження слід шукати на сайті обленерго.
Обираючи електропостачальника, уважно вивчіть його комерційну пропозицію, в якій міститься формула ціни та умови розрахунків. Складовими кінцевої вартості електрики є собівартість товару (оптова ціна на біржі), маржа за надання послуг, надбавка за балансування та плата за доставку оператору системи розподілу. В комерційній пропозиції обов`язково вказують терміни та способи оплати рахунків, порядок корегування замовленого обсягу електроенергії, розміри пені (штрафу, компенсації) за порушення умов договору. При обранні надійного партнера не зайвим буде звернути увагу на сервіс: на наявність особистого кабінету на сайті, консалтингового супроводу та юридичної підтримки.