Чи подешевшають в Україні закордонні паспорти

Чи подешевшають в Україні закордонні паспорти

Громадяни продовжуватимуть сплачувати ДП «Документ» сотні мільйонів гривень щорічно за послуги, які чиновники мають надавати безоплатно.

Державна міграційна служба (ДМС) заборонила ДП «Документ» (фірмі-посереднику, що надає паспортні послуги) працювати в паспортних столах. З підрозділів столичної міграційної служби представники цієї посередницької структури заберуться у найближчі тижні. Згодом співробітників підприємства «виселять» і з приміщень ДМС по всій Україні. Чи призведе це до зменшення витрат на оформлення закордонних паспортів розповів заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

Керівництво міграційної служби тривалий час переконувало громадськість, що послуги «паспортного сервісу», що надає державне підприємство «Документ», — виключно добровільні. Чому зараз у ДМС вирішили «виселити» працівників цього ДП зі своїх приміщень?

Про існування проблем навколо так званих «послуг» ДП «Документ» громадськість говорила вже багато років, практично з моменту створення цієї корупційної «прокладки» між міграційною службою та українцями. Чиновники ДМС відверто нехтували своїми обов’язками та свідомо робили максимальні незручності людям, аби «загнати» їх у кабінет з вивіскою «Державне підприємство «Документ» та примусити заплатити додаткові 350 грн.

Теперішнє рішення про виведення працівників ДП «Документ» з приміщень міграційної служби ситуацію принципово не змінить. Наразі це лише півкроку до припинення практики стягнення додаткових платежів за паспортні послуги у самих підрозділах ДМС. Адже само підприємство «Документ» і далі буде існувати та навіть має розвиватися. У рішенні колегії ДМС України сказано, що основні зусилля державного підприємства й надалі спрямовуватимуться на розвиток «Паспортних сервісів», тільки розташовуватимуться вони виключно в окремих приміщеннях. Скажімо, два Центри обслуговування громадян «Паспортний сервіс» працюють у Києві, аналогічні офіси від ДП «Документ» розташовані ще у 20 містах України. Тобто, може статися, що посередницькі структури лише переїдуть з приміщень ДМС та розташуються у орендованих кімнатах десь у сусідньому будинку, щоб людям було недалеко ходити. ДП «Документ» належить до сфери управління Державної міграційної служби України, і політики та чиновники, які контролюють ці фінансові потоки, ніколи не захочуть втратити годівницю.

Кабінет Міністрів виніс на розгляд Верховної Ради так званий «паспортний» законопроект № 3224, що узаконює залучення суб’єктів господарювання до надання адміністративних послуг. Тобто, комерційні підприємства, такі як ДП «Документ», зможуть на законних підставах брати гроші за «сприяння» у отриманні довідки або паспорту?

Конкуренція у сфері державних послуг має базуватися на принципі єдиної ціни. Тобто має бути однакова плата за послуги у міграційній службі, підрозділах «Паспортного сервісу» або у Центрах надання адміністративних послуг, які також приймають заявки на оформлення закордонних паспортів. Тоді можна буде говорити, що це чесна конкуренція. А те, що відбувається зараз, — це свідома відомча корупція. У підрозділах ДМС не має можливості по-людськи оформити закордонний паспорт і робиться усе можливе, щоб громадяни зверталися до підприємства «Документ».

У Києві ще два роки тому за кошти місцевого бюджету закупили обладнання для біометрики, але 22 робочі станції у Центрах надання адміністративних послуг так і не підключили до системи ДМС. Чому? Міграційній служби це було не вигідно, адже тоді зникнуть черги, і хто ж з громадян буде добровільно переплачувати гроші, аби отримати закордонний паспорт. У Луцькому ЦНАП (одному з кількох на всю Україну) неймовірними зусиллями поставили обладнання на біометрику, і там не має ні черг, ні зайвої переплати у 350 гривень.

Які фінансові потоки проходять через ДП «Документ»?

Протягом 2015 року було видано близько 2 мільйонів закордонних паспортів. Якщо припустити, що хоча б половина з них оформлювалася через ДП «Документ» і за кожну таку послугу підприємство отримало 350 грн., то загальна сума становитиме сотні мільйонів гривень. При цьому зазначене ДП заробляє не лише на закордонних паспортах, але й на інших послугах ДМС. Хочу підкреслити — ці гроші надходять не до державного бюджету, а на рахунки підприємства, нехай і державного. Тож і використання цих коштів є значно довільним.

Ці 350 гривень беруть за те, що має бути безоплатним згідно з законом. На паспорт вас фотографують та беруть відбитки пальців, але це фотографування та зняття відбитків може здійснюватись лише на обладнанні міграційної служби і робити це мають лише працівники ДМС — це вимога законодавства. За цю суму вам також заповнять заяву — анкету, хоча за законом це теж може робити лише виключно працівник міграційної служби. І за це не можна брати гроші.

З іншого боку, ДП «Документ» у своїх 22 спеціалізованих офісах бере гроші просто за комфорт, за людське ставлення до відвідувачів. В цих офісах є система керування чергою, є де посидіти, можна випити води або кави. За великим рахунком, такі умови слід було створити у приміщеннях ДМС і за це не можуть братися додаткові кошти. Треба було встановлювати та підключати робочі станції для паспортних послуг принаймні у тих міських центрах надання адміністративних послуг, які вже давно мають облаштовані приміщення. Адже так можна заощадити державні кошти та гроші громадян, і забезпечити інтегрованість послуг — тобто можливість отримання різних послуг від держави у одному місці.

Яка зараз ситуація з оформленням та видачею закордонних паспортів у підрозділах міграційної служби?

В одних регіонах (наприклад, у Сумській та Харківський областях) пропонують прийти через декілька тижнів, щоб здати документи на паспорт. В інших регіонах черг немає. Але тенденція схожа — у містах, де є офіси ДП «Документ», співробітники міграційної служби скаржаться на проблеми та рекомендують звернутися до «Паспортного сервісу», тому що там буде швидше, простіше і так далі.

Ще й досі не вгасають спори навколо вартості закордонних паспортів. Так скільки ж має коштувати цей документ?

Ще у грудні 2013 гору Верховний Суд України чітко визначив, що отримання закордонного паспорта громадянина України коштує 170 гривень — це державне мито, що є єдиним обов’язковим та легітимним платежем при оформленні цього документа. Всі інші платежі — за «послуги з оформлення та видачі паспорта», «за бланк» тощо є незаконними. Але з того часу практика стягнення додаткових коштів ніяк не змінилася — у підрозділах ДМС крім 170 грн. державного мита беруть додатково 87 грн. 15 коп. «за оформлення та видачу паспорта» та 304 грн. 32 коп. — за бланк з електронним чіпом або 238 грн. 32 коп. без нього. Це при оформленні документа протягом 20 робочих днів. У випадку виготовлення документа протягом 7 робочих днів сума держмита та вартості «послуги з оформлення» подвоюється.

Сьогодні очевидно, що держмито в 170 гривень вже не покриває всі витрати на виготовлення паспорта (бланк, персоналізація, логістика). Але замість того, щоб законодавчим шляхом підняти його розмір до економічно обґрунтованого рівня, уряд понад два роки свідомо не помічає проблему.

Але у «паспортному» законопроекті пропонується впорядкувати систему оплати паспортних послуг…

Уряд зробив певний крок уперед, але досі не запропонував прозору оплату паспортних послуг. Через різну заплутану термінологію (одночасно вжиті терміни «вартість адміністративної послуги», «розмір адміністративного збору», «гранична вартість») навіть юристу важко зрозуміти, скільки потрібно сплачувати за паспорти — і внутрішній, і закордонний. Дивною для цивілізованої держави нормою є припис, що «вартість бланків документів та їх персоналізації визначається відповідно до укладених із дотриманням вимог чинного законодавства договорів з державним підприємством, що здійснює виготовлення бланків та їх персоналізацію». Тобто, суб’єкт господарювання диктуватиме державі вартість адміністративної послуги для всіх громадян! Вочевидь має бути інакше — закон має визначити вартість паспорта як послуги для особи, і це має бути один платіж. Держава буде або отримувати невеличкий прибуток, або ж дотуватиме виготовлення паспортів, якщо не зможе домовитися з виробником про прийнятну ціну на бланки. Звичайно, справедливу вартість бланків назвав би відкритий конкурс. Наразі ж маємо монополію, яка викликає багато запитань. Але загалом ситуація починає змінюватися, хай і дуже повільно, у правильному напрямі. ДМС нарешті починає хоч якось реагувати на критику та повертати свою діяльність у законне русло.

Время публикации: 30.01.2016 22:05
По материалам: vse.media
Лента новостей
При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на mediahouse.com.ua обязательна.